تابلو فرش

نحوه نصب تابلو فرش به دیوار

نحوه نصب تابلو فرش به دیوار

تابلو فرش امروزه به عنوان یک وسیله تزئینی بسیار زیبا و ارزشمند در هر خانه ایرانی استفاده می‌شود. قاب تابلو فرش نیز برای دوچندان کردن زیبایی تابلو فرش و زیبا دیده شدن آن روی دیوار استفاده می‌شود. مسئله ای که برای خریداران تابلو فرش پیش می‌آید، نحوه نصب تابلو فرش به دیوار است. تابلو فرش قاب شده را با روش های مختلفی میتوان روی دیوار نصب کرد که در این مقاله بهترین و آسان ترین روش نصب تابلو فرش به دیوار را آموزش می‌دهیم.

تابلو فرش های ماشینی موجود در هیدا دکور، هم با قاب و هم بدون قاب قابل سفارش هستند. قاب های متنوعی در هیدا دکور ارائه شده اند که شما میتوانید طرح قاب دلخواهتان را همراه تابلوفرشتان سفارش دهید.

*** مقاله پیشنهادی : همه چیز درباره‌ی تابلو فرش ماشینی

نحوه نصب قاب تابلو فرش به دیوار

با ما همراه باشید تا نحوه نصب تابلو فرش با قاب به دیوار را قدم به قدم آموزش دهیم.

وسایل مورد نیاز

در صورت نصب با میخ : سه عدد میخ ضخیم پایه بلند، چکش.

در صورت نصب با پیچ و رولپلاک : سه عدد پیچ ضخیم پایه بلند، رولپلاک مناسب (سفالی یا شاخک دار) و دریل.

وسایل مورد نیاز برای نصب تابلو فرش به دیوار

وسایل مورد نیاز برای نصب تابلو فرش به دیوار

مراحل نصب

سه عدد میخ ضخیم پایه بلند که در بالا گفته شد را طبق تصویر زیر به دیوار بکوبید.

اگر دیوار شما سفالی بوده و میخ ها روی دیوار محکم نمیشوند، برای استحکام بیشتر بهتر است به جای میخ، از رولپلاک مخصوص دیوار سفالی و پیچ استفاده کرده و پس از سوراخ کردن دیوار با دریل دستی، رولپلاک ها را روی دیوار کوبیده و پیچ ها را به آنها ببندید و حدود 2 سانتیمتر از پیچ ها را بگذارید بیرون بماند.

چینش کوبیدن میخ ها به دیوار

چینش کوبیدن میخ ها به دیوار

پس از کوبیدن میخ ها یا رولپلاک و پیچ ها روی دیوار، از پشت قاب سیم مفتول فلزی موجود را بالا کشیده و سفت کنید. (با بلند کردن تابلو فرش به وسیله این سیم مفتول، از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید.)

تابلو فرش را روی دو میخ پایینی گذاشته و از پشت قاب، سیم مفتول را به دور میخ بالایی بپیچید. میتوانید با کم یا زیاد کردن دورهای پیچیده شده به میخ، میزان کج بودن تابلو فرش روی دیوار را تنظیم کنید.

نحوه اتصال سیم پشت قاب به دیوار

نحوه اتصال سیم پشت قاب به میخ یا پیچ روی دیوار

نصب بدون کج بودن تابلو فرش

اگر میخواهید تابلو فرش شما بصورت صاف روی دیوار نصب شود، میتوانید فقط یک میخ بالایی را روی دیوار کوبیده و سیم مفتول را به دور آن بپیچید و تابلو فرش را از آن آویزان کنید. در این مورد نیز دقت کنید که اگر میخ روی دیوار محکم نیست، از رولپلاک و پیچ استفاده کنید. همچنین باید دقت کنید که سیم مفتول بصورت محکم روی تابلو فرش نصب شده باشد. مطمئن شوید که این یک میخ یا پیچ استفاده شده نیز محکم بوده و وزن تابلو فرش را تحمل خواهد کرد.

نکات مورد توجه

نصب تابلو فرش ماشینی به دیوار نیاز به دقت و رعایت نکات خاصی دارد تا به درستی و با دوام نصب شود. در زیر چند نکته مهم برای نصب تابلو فرش ماشینی به دیوار آورده شده است:

آماده‌سازی دیوار

اطمینان حاصل کنید که دیوار کاملاً تمیز و خشک است. از نصب تابلو فرش در دیوارهایی که در معرض رطوبت بوده اند خودداری کنید.

اندازه‌گیری و محل نصب

قبل از نصب، اندازه‌گیری دقیق انجام دهید تا تابلو به درستی و در محل مطلوب نصب شود. فاصله‌‎ی مکان هایی که میخ یا پیچ ها را نصب می‌کنید را از سقف و کف اندازه گرفته و مطمئن باشید که دو میخ یا پیچ پایینی در یک خط مستقیم قرار دارند و تابلو فرش با قرار گرفتن روی آنها، کج دیده نخواهد شد. میتوانید هنگام اندازه گیری، مکان نصب میخ یا پیچ را با خودکار مشخص کنید.

مکان مناسب

انتخاب مکان مناسب برای نصب تابلو بسیار مهم است. انتخاب مکانی که معمولاً در دید اصلی قرار گیرد، حائز اهمیت است. مطمئن شوید که نور مستقیم آفتاب به طور مستقیم به تابلو فرش نیفتد تا از آسیب به رنگ‌های آن جلوگیری شود.

*** برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکان نصب تابلو فرش، میتوانید این مقاله را نیز مطالعه کنید : نکات مهم برای استفاده از تابلو فرش در دکوراسیون

حفظ تابلو فرش

از نصب در مکان‌هایی با تغییرات دمایی شدید یا رطوبت زیاد خودداری کنید. از قرار گرفتن تابلو فرش زیر نور مستقیم آفتاب به مدت طولانی پرهیز کنید.

پایان نصب

هنگام نصب تابلو فرش ماشینی به دیوار، رعایت این نکات کمک می‌کند تا تابلو فرش به صورت مطمئن و زیبا نصب شود و به مدت طولانی خوش‌ظاهر بماند.

توجه : در صورتی که تابلو فرشتان را با قاب خریداری کرده اید، با مطالعه تا این قسمت مقاله، کار شما به اتمام رسیده و تابلو فرشتان را روی دیوار نصب کرده اید.

اگر تابلو فرشتان با قاب است اما سیم مفتول فلزی برای آویختن به دیوار را ندارد، بخش «آماده سازی قاب تابلو فرش برای نصب» را در انتهای این مقاله مطالعه کنید.

همچنین اگر تابلو فرش و قاب آن را بصورت جداگانه خریداری کرده اید و میخواهید تابلو فرش را روی قاب نصب کنید، در ادامه‌ی مقاله، نحوه نصب تابلو فرش روی قاب را توضیح می‌دهیم.

نحوه نصب تابلو فرش به قاب

اگر تابلو فرش شما بدون قاب است و میخواهید خودتان آن را روی قاب نصب کنید، پس با ما همراه باشید تا مراحل آن را برایتان توضیح دهیم.

وسایل مورد نیاز

تابلو فرش، قاب تابلو فرش، چکش، میخ های چهار پر کوتاه. یا بجای چکش و میخ، میخکوب بزرگ با میخ های پایه بلند.

وسیله های مورد نیاز برای نصب فرش روی قاب

وسیله های مورد نیاز برای نصب فرش روی قاب

نصب فرش روی قاب

برای نصب تابلو فرش روی قاب دو راه وجود دارد. راه اول که ساده تر بوده و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد، استفاده از میخ های کوتاه چهار پر است که با استفاده از چکش، تابلو فرش روی قاب نصب می‌شود. راه دوم استفاده از میخکوب برای نصب تابلو فرش بر روی قاب است که نیاز به میخکوب دستی یا برقی با میخ های پایه بلند دارد.

مرتب سازی چله ها

در هر دو روش، ابتدا باید چله های فرش را مرتب کنید که پشت فرش بوده و از جلو دیده نشوند.

مرتب کردن چله های تابلو فرش

مرتب کردن چله های تابلو فرش

میخکوب کردن تابلوفرش به قاب

پس از گذاشتن تابلو فرش روی پشت قاب، چهار گوشه آن را تنظیم کرده و از یکی از گوشه ها شروع کنید. ابتدا یکی از گوشه ها را با میخ و چکش یا میخکوب به قاب وصل کرده و سپس در ادامه یک سمت تابلو فرش را به قاب میخ کنید. میتوانید با گرفتن چله ها با دست و کشیدن آنها، فرش را صاف و سفت کرده و عمل کوبیدن میخ یا میخکوب را انجام دهید. میخ ها را به قسمت انتهایی فرش روی یک خط راست به قاب بکوبید. فاصله مناسب برای میخ ها نیز 7 تا 10 سانتیمتر است.

شروع از گوشه فرش برای میخکوب کردن به قاب

شروع از گوشه فرش برای میخکوب کردن به قاب

در حین میخکوب کردن دقت کنید که فرش بصورت صاف بوده و با کشیدن چله ها فرش را بصورت سفت روی قاب نصب کنید.

ادامه میخکوب کردن تابلو فرش به قاب

ادامه میخکوب کردن تابلو فرش به قاب

اتمام نصب تابلو فرش روی قاب

اتمام نصب تابلو فرش روی قاب

این آموزش برای وقتی است که شما قاب و تابلو فرش را بصورت جداگانه خریده اید و تابلوفرش را به قاب ساز نبرده‌اید. این عمل حساس بوده و اگر دقت کافی صورت نگیرد ممکن است فرش بصورت کج یا شل روی قاب نصب شود. پس بهتر است تابلو فرش را با قاب خریداری کنید تا بصورت اصولی و یکدست تابلو فرش قاب شده را تحویل بگیرید. یا اینکه اگر تابلو فرش را بدون قاب خرید کرده اید، هنگام سفارش قاب، تابلو فرش را نیز همراه خود ببرید تا هم قابساز آن را بصورت دقیق اندازه گیری کند و هم پس از آماده شدن قاب، خود قابساز تابلو فرش را روی قاب نصب کند.

آماده سازی قاب تابلو فرش برای نصب

پس از نصب تابلوفرش روی قاب، نوبت می‌رسد به آماده سازی قاب تابلو فرش برای نصب روی دیوار.

اگر تابلو فرش ماشینی را با قاب از هیدا دکور سفارش داده باشید، قاب شما آماده نصب بوده و میتوانید فقط بخش «نصب قاب تابلو فرش روی دیوار» را در ابتدای این مقاله بخوانید.

*** این مقاله را نیز بخوانید : راهنمای انتخاب قاب تابلو فرش ماشینی

وسایل مورد نیاز

تابلو فرش قاب شده، 2 عدد قلاب فلزی، سیم مفتول فلزی.

وسیله های مورد نیاز برای آماده سازی قاب برای آویختن

وسیله های مورد نیاز برای آماده سازی قاب برای آویختن

آماده سازی قاب

پس از آماده سازی وسایل مورد نیاز، قاب تابلو فرش را به پشت روی زمین قرار داده و به هر طرف آن در قسمت بالا، یک قلاب فلزی وصل می‌کنیم. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، این قلاب ها پیچی بوده و به راحتی روی قاب نصب میشوند.

پس از نصب قلاب ها، سیم مفتول را آماده میکنیم. بهتر است سیم مفتول را بصورت 2 یا 3 لایه به هم بپیچید تا محکم بوده و کشش لازم را برای نگهداری تابلو فرش داشته باشد. دو سر سیم مفتول را نیز بصورت حلقه دربیاورید. طول سیم مفتول را نیز طوری اندازه گیری کنید که پس از وصل کردن به قلاب ها، قسمت وسط آن به بالای قاب رسیده و کمی شل باشد. یعنی نباید بصورت سفت بین دو قلاب باشد.

بعد از آماده سازی سیم مفتول و نصب قلاب ها روی قاب، یک سر سیم مفتول را چندین دور به قلاب یک طرف بپیچید و سپس سر دیگر آن را به قلاب طرف دیگر وصل کرده و به دور آن بپیچید.

توجه : اکثر قاب ساز ها نصب قلاب و سیم مفتول را هنگام ساخت قاب انجام می‌دهند. اگر قاب شما این موارد را دارا نیست پس باید خودتان دست به کار شوید.

نصب سیم مفتول فلزی روی قاب تابلو فرش

نصب سیم مفتول فلزی روی قاب تابلو فرش

پس از این مراحل، بخش «نحوه نصب قاب تابلو فرش به دیوار» را در ابتدای این مقاله میتوانید مطالعه کرده و تابلو فرشتان را روی دیوار نصب کنید.

کلام آخر

در این مقاله نحوه نصب تابلو فرش قاب شده روی دیوار را برای شما توضیح دادیم. برای تابلو فرش بدون قاب نیز نحوه نصب تابلو فرش روی قاب و آماده سازی قاب برای نصب به دیوار را آموزش دادیم. با مطالعه این مقاله خواهید توانست به راحتی تابلو فرشتان را روی دیوار نصب کنید.

تابلو فرش های ماشینی ارائه شده در هیدا دکور به همراه قاب های متنوع قابل سفارش هستند. در تابلو فرش های ماشینی ارسال شده برای شما، قلاب و سیم مفتول روی قاب نصب شده و شما فقط باید مرحله نصب روی دیوار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *